Leidėjas: Napalm Records
Metai: 2001
Prodiuseris: Terje Refsnes
Trukmė: 60:30

1. The Shining Path (6:46)
2. Wormwood (5:56)
3. Tender Trip on Earth (5:18)
4. Lost (6:03)
5. Deadlocked (5:56)
6. Selling Out (6:19)
7. Hatred Grows (6:20)
8. World of Glass (5:26)
9. Crushed Dreams (7:41)
10. The Modern End (4:45)

Viena iš mūsų grupei būdingiausių savybių yra muzikinė įvairovė, o World of Glass turbūt pats įvairiapusiškiausias mūsų iki šiol sukurtas albumas…

Østen Bergøy

Sensacingasis Norvegijos sunkiosios gotikinės scenos vėliavnešių Tristania šedevras Beyond the Veil (1999) išgrynino krištolo švarumo gotikinio metalo skambesį po ne ką mažiau stulbinančio, galingo ir tyro gothic/doom stiliaus debiuto Widow’s Weeds (1998). Albumas Beyond the Veil aiškiai parodė, kaip gali skambėti elitiniai norvegų mokyklos death metalo opusai po naktinio romantizmo skraiste. Žaibišku greičiu prasiskynusi kelią į tarptautinę areną, Tristania kartu su to paties cecho kolegomis The Sins of Thy Beloved ir Trail of Tears 1999 išvyko į savo pirmąjį headliner’ių turą po Europą, o vėliau aplankė Lotynų Ameriką, į kurią sugįžo dar ne kartą. Pastarojoje Tristania gavo tokį beprotišką gerbėjų palaikymą, apie kokį daugelis grupių gali tik pasvajoti. Makabriškas kultūrines tradicijas turintys pietiečiai tiesiog kraustėsi iš proto dėl tamsios ir dinamiškos šiauriečių muzikos. Nebuvo jokių abejonių, kad Tristania yra profesionaliausias gotikinio metalo kolektyvas visoje Šiaurės Europoje, kur šis unikalus stilius išgyveno karščiausią savo populiarumo piką.

Tamsi, aistringa ir velniškai agresyvi Tristania buvo trijų labai talentingų muzikantų tvarinys. Tai vokalistas bei gitaristas Morten Veland, klavišininkas Einar Moen ir būgnininkas Kenneth Olsson. Atrodytų, puikiai papildydami vienas kitą, Velandas ir Moenas parašė dviejų pirmųjų Tristania albumų muziką. Velandas, kaip grupės lyderis ir vienas iš įkūrėjų, gerbėjų akyse buvo neatsiejama kolektyvo dalimi, tačiau 2000 pabaigoje dėl asmeninės kūrybinio darbo specifikos jam teko pasukti savo atskiru keliu. Našlaičiais paliktiems muzikantams teko nelengva užduotis – persigrupuoti prieš naujojo albumo įrašymą. Ir čia jums ne pakeisti viena roko grupės gitaristą! Standartinė norvegiško gotikinio metalo formacija yra ne šiaip sau grupė, o tikras kamerinis ansamblis. Gerai, kad skandinaviškose šeimose visada yra po du tėčius, tad vadovauti reikalams ėmėsi Einar Moen, o pagalbos ranką jam ištiesė gitaristas Anders Hidle. Į Velando vietą studijoje buvo pasiskolintas Trail of Tears vokalistas Ronny Thorsen, o vėliau pilnu etatu prie mikrofono atsistojo senas grupės draugas Kjetil Ingebrethsen.

Prodiusavimui jau trečią kartą buvo pasirinktas senasis gerasis Terje Refsnes, kurio talentui šiame muzikos stiliuje nebuvo lygių. 2001 vasarį grupė nuvyko į Sound Suite Studio Marselyje, kur Terje perkraustė savo studiją iš Norvegijos. Tų pačių metų rugsėjį naująjį albumą, pavadinimu World of Glass, išleido Austrijoje reziduojantys gotikinio metalo propoguotojai Napalm Records, su kuriais Tristania taip pat bendradarbiavo nuo savo karjeros pradžios. Palyginus su Beyond the Veil, albumas World of Glass gavo daugiau klasikinių ir industrinių elementų. Aukščiausio estetinio lygio ir chirurginio tikslumo kompozicijas riboto tiražo versijoje papildo ypatingas Seigmen kūrinio The Modern End koveris. Seigmen Norvegijoje yra tas pats, kas Mano Juodoji Sesuo Lietuvoje. Tai proto-gotikinės scenos Norvegijoje atstovai, 1989 pradėję nuo doom’o ir evoliucionavę į elektroninio roko grupę. Sentimentalus Tristania koveris, kuriame vyrišką vokalą pakeitė nuostabioji Vibeke Stene, yra labai graži duoklė savo šalies veteranams už padėtas užuomazgas scenoje, su kuria brendo Tristania nariai.

Vien vokalinį World of Glass ansamblį sudaro kvintetas iš pagrindinės vokalistės Vibeke Stene soprano, šiurkštaus Ronny Thorsen vokalo ir dviejų kontratenorų: sesijinio vokalisto Jan Kenneth Barkved iš Elusive, jau antrą kartą bendradarbiavusio su grupe bei Østen Bergøy, padėjusio Einarui parašyti dalį World of Glass dainų tekstų. Sesijinio vokalisto vaidmenyje Østenas prisidėjo prie tam laikui visų trijų Tristania albumų, o nuo 2005 tapo nuolatiniu grupės nariu. Gitaristas Andersas taip pat atlieka pritariančio vokalo partijas savo parašytuose kūriniuose. Maža to, Vibeke Stene tobuloje darnoje gieda jautrias ir taurias arijas su penkių žmonių choru! Tačiau tuo World of Glass žvaigždžių lietus nesibaigia – kaip sesijinis muzikantas vėl buvo pakviestas pirmasis Norvegijos sunkiosios scenos smuikas Pete Johansen. Dažniausiai likdavęs už kadro visose nuotraukuose, tačiau niekada nelikdavęs nepastebėtu scenoje, šis nepaprastai talentingas The Sins of Thy Beloved smuikininkas suvaidino milžinišką vaidmenį norvegiškos gotikinės scenos vystymesi, nuo pat pradžių formavęs ne tik savo grupės, bet ir firminį Tristania skambesį.

World of Glass yra tikra gotikinio metalo apofeozė. Sunku patikėti, kad Tristania sugebėjo išleisti trečią tokio aukšto lygio albumą iš eilės per palyginus trumpą laiką. Einar Moen ir Anders Hidle neabejotinai įrodė, jog yra ne tik labai talentingi, bet yra pajėgūs rašyti dar profesionalesnę muziką be Morteno Velando pagalbos. Tristania per kelis metus pilnai išvystė savitą gotikinio metalo stilių, kuris remiasi tikrais kamerinės muzikos kanonais ir nėra panašus nei į britų, nei į vokiečių, nei į pietiečių manierą. Norvegai, suradę tobulą sąskambį tarp kelių skirtingų ir sudėtingų žanrų, savo muzikai sugebėjo įkvėpti gyvybę ir tikrąją aistrą. Visų talentingų Tristania muzikantų ir kviestinių žvaigždžių, prisidėjusių prie genealiausio visų laikų naktinio opuso World of Glass gimimo, vardai visam laikui liks įamžinti gotikinio metalo šlovės lentoje. O po kelių dešimtmečių šiame dekadentiniame elektroninės muzikos amžiuje Einar Moen bus prisimenamas, kaip aukščiausios klasės metalinės scenos kompozitorius.