Leidėjas: Tabu Recordings
Metai: 2006
Prodiuseris: Kjetil Ottersen
Trukmė: 74:59

1. This Barren Skin (8:10)
2. From These Wounds (7:42)
3. The Architecture Of Loss (9:02)
4. Red Moon (8:32)
5. Vagrant God (6:15)
6. Pendulum (9:13)
7. Saturn (8:24)
8. Breathing Through You (7:23)
9. Mother’s Purgatory (10:18)

Tai buvo labai sunkus laikas, šie vyrukai buvo mano geriausi draugai… Teko sustabdyti grupės veiklą, nes mūsų veržlumas buvo palaidotas kartu su jais…

Anders Eek

Kai per Norvegiją 1991 beprotiškai ritosi black’o banga, kuri sudarė pagrindinį šalies muzikinį eksportą bei gaudavo visą muzikinės ir kriminalinės žiniasklaidos dėmesį, nedideliame šalies miestelyje Dramene atsirado netipiška formacija, kuri norėjo groti taip gedulingai ir lėtai, kaip tik įmanoma. Pasivadinę atitinkamai – Funeral – šie norvegai teigė, kad jiems nerūpi muzikiniai stiliai ir jie groja tiesiog doom’ą, tačiau savo doom’ą Funeral norėjo iškelti į naują ekstremalumo lygį. Tada muzikantai dar nenutuokė, kad jų grupės pavadinimas ir ankstyvieji darbai pakrikštys ištisą stilių, kuris vadinsis funeral doom, o patį kolektyvą ne kartą ištiks dramatiškas likimas, nes tuo metu, kai Norvegijos black’eriai žudė vieni kitus, Norvegijos doom’eriai žudėsi patys… Funeral kolektyve liko tik vienas originalios sudėties narys – grupės įkūrėjas Anders Eek, tačiau kiekvienas prie Funeral prisidėjęs muzikantas spėjo giliai įstrigti gerbėjų širdyse ir atmintyje. 

1991 būgnininkas Anders Eek pradėjo muzikuoti su bosistu Einaru Fredriksenu, o 1993 prie jų prisijungė gitaristas Christian Loos. Savo pirmąjį pilnaformatį Tragedies su vokaliste Toril Snyen grupė išleido 1995, gavusi kontraktą su liūdnai pagarsėjusia ir neilgai gyvavusia norvegų leidybine įmone Arctic Serenades. Sekantį albumą In Fields of Pestilent Grief, kurį 2001 išleido italų Nocturnal Music, Funeral įrašė su vokaliste Hanne Hukkelberg ir klavišininku Kjetilu Ottersenu. 2003 kolektyvą ištiko sunki tragedija – sausio 10 nusižudė Einar Fredriksen. Šis tragiškas įvykis beveik metams nugramzdino Funeral į katarsį. Galiausiai bosinę gitarą į rankas paėmė Kjetilas ir kartu su Andersu bei Christianu įkūrė šalutinį funeral doom projektą Fallen. Po šiuo pavadinimu 2004 trijulė įrašė gedulingą albumą A Tragedy’s Bitter End, kurį skyrė Einaro atminimui. Epitafija ant bukleto sako: “Dabar radai amžiną ramybę, broli”. 2015 perleista Solitude Productions albumo versija turi papildomą Dead Can Dance kūrinio Persephone – A Gathering Of Flowers koverį, kuriame originalus Lisos Gerrard tekstas yra pakeistas Einaro parašyta poezija.

2004 prie Funeral prisijungė vienas jausmingiausių baritonų metalo scenoje – unikalusis Frode Forsmo. Į pagalbą taip pat buvo pakviestas sesijinis klavišininkas Jon Borgerud. Frode kardinaliai pakeitė visą Funeral skambesį – nuo funeral death/doom grupė pasuko gothic/doom kryptimi. Šio naujo etapo pradžią pažymėjo kvintesencinis darbas From These Wounds, kurį 2006 išleido norvegų įmonė Tabu Recordings. Deja From These Wounds tapo paskutiniu grupės darbu, prie kurio prisidėjo Christian Loos. 2006 spalio 28, likus vos mėnesiui iki albumo išleidimo, sekdamas Einaro pėdomis, šis nuostabus gitaristas irgi nusižudė. Taip skambėjo paskutinio originalios sudeties nario Anders Eek nekrologas: “Su giliu liūdesiu ir pats to nesuvokdamas, turiu pranešti, kad mano brangus draugas ir grupės narys Christianas mirė savo namuose praeita šeštadienį. Christianas buvo labai aistringai nusiteikės dėl Funeral bei mūsų šalutinio projekto Fallen ir aktyviai dalyvavo abiejų grupių kūrybinėje veikloje. Jis buvo pasišventęs ir kūrybingas muzikantas, labai džiaugęsis, jog Funeral pagaliau pasirašė deramą sutartį su Tabu Recordings.”

Būgnininkas Anders Eek taip pat komentavo From These Wounds išleidimą: “Christianas būtų norėjęs, kad grupė gyvuotų toliau. Muzika buvo varomoji jo gyvenimo jėga ir jam labai patiko naujas albumas From These Wounds. Šis albumas yra duoklė Einaro ir Christiano draugystei bei meistriškumui, demonstruotiems visus šiuos metus. Jų palikimas gyvuos šiame albume ir visuose Funeral darbuose ateityje.” Pradedant From These Wounds, visa vėlyvoji grupės kūryba įgavo melodingą ir sakralinį skambesį, tačiau jis išliko labai lėtas ir sunkus. Kiekviena iš devynių From These Wounds kompozicijų vidutiniškai trunka net apie aštuonias minutes. Pavadinti Funeral muziką tiesiog slegiančia yra tas pats, kas su šypsena veide palinkėti gražios dienos per laidotuves. Netekties sielvarto įkvėptas From These Wounds sukelia gilaus liūdesio būseną ir panardina į melancholišką laidotuvių atmosferą, lydimą didingo mirties dvelksmo. Dėka ramios, bet grėsmingos Frode Forsmo giedojimo manieros From These Wounds kūriniai skamba lyg tikros laidotuvių raudos.

Po dviejų metų Einaro ir Christiano atminimas buvo įamžintas jiems dedikuotame albume As The Light Does The Shadow (2008), o trūkstamą sudėtį grupėje užpildė nauji gitaristai Mats Lerberg ir Erlend Nybø. Epitafija nuo Anderso ant albumo bukleto sako: “As The Light Does The Shadow pagarbiai skiriamas mano ginklo broliams Christian Loos ir Einar Fredriksen. Ilsėkitės ramybėje”. 2010 Frode Forsmo paliko kolektyvą ir kartu su buvusiu My Dying Bride būgnininku Shaun Taylor-Steels bei buvusiu Funeral bosistu Kjetilu Ottersenu, kuris išėjo iš grupės dar 2007, suformavo naują gothic/doom projektą Vestige of Virtue, kurių albumą Sophia (2014) kolekciniu 100 vienetų tiražu išleido norvegų Secret Quarters Records. Tuo metu Funeral stovykloje po paskutinio albumo Oratorium (2012), kuriame dainuoja naujasis vokalistas Sindre Nedland, stojo mirtina tyla, kurią tik po dešimtmečio nutraukė epinis Praesentialis in Aeternum (2021).


Ši apžvalga skiriama Einar André Fredriksen (1973-2003) ir Christian Loos (1974-2006) atminimui. Einarai, Tu savo mirtimi įkvėpei vieną kertinių albumų doom’o istorijoje. Ačiū Tau, Christianai, už triuškinančius rifus, kurie skamba stipriau už mirtį. Ačiū Jūms už tai, ką davėte doom scenai, o tuo pačiu ir kiekvienam iš mūsų. Žinau, kad Jūs abu stovite šalia, kai naktinėse kapinėse mano ausyse skamba Funeral laidotuvių muzika. Tegul Jūsų sielos amžinai ilsisi ramybėje, arba taip, kaip norėjote išeidami… Iki pasimatymo anapus!