Nepriklausomai nuo žanro, melancholija yra graži… Ironiška, tačiau man ji atneša džiaugsmą. Galbūt dėl to, kad suvokiu, jog nesu viena ir kažkur pasaulyje yra žmonės, kurie tam tikra prasme jaučia ta patį…

Heike Langhans

Nuo 1996 nepailstantys ir nei karto nenuvylę doom’o meistrai Draconian yra vieni iš tų veteranų, pas kuriuos norėtųsi apžvelgti visą diskografiją. Ir bent jau poros ankstyvųjų albumų, tapusių tikra gothic/doom klasika, apžvalgos laikui bėgant čia tikrai atsiras. Juk gotikinio metalo banga jau praėjo, o šios pakraipos doom banga irgi slūgsta… Naujų leidinių beveik nebesulaukiame, tad albumų recenzijose teks neišviangiamai atsigręžti vis toliau į praeitį… Tačiau šįkart verta pasigilinti į šviežiausią, ką turime iš šio elitinio švedų kolektyvo – pirmąjį darbą su naująja vokaliste, žymintį naujosios Draconian eros pradžią – Sovran (2015). Šį albumą, kaip ir visus penkis Draconian albumus prieš tai, išleido kultinė austrų leidybinė įmonė Napalm Records, nuo seno pamėgta sunkiosios gotikinės scenos atstovų. Matant jos logotipą ant leidinio, laiko mašina mane grąžina į ypatingai sentimentalius ir jaudinančius laikus…

Draconian

Ilgą laiką atrodė, kad Draconian bus vienas iš nedaugelio kolektyvų, kuriam pavyks išvengti vokalisčių kaitos likimo, ištikusio daugumą kitų gotikinio metalo ir doom’o grandų, kurių sudėtyje naudojama gražuolės ir pabaisos vokalo formulė. Visgi, po penkiolikos metų kartu nuostabioji Lisa Johansson nusprendė pasitraukti iš grupės. Priežastis paprasta, kaip ir daugumos vokalisčių – jėgų ir laiko trūkumas dėl pareigos auginti gimusį vaiką. Nors ir nenorėdama palikti grupės, Lisa tarp ilgų koncertinių kelionių ir šeimos, žinoma, turėjo pasirinkti pastarąją. Per pusantro dešimtmečio savo balsu sužavėjusi ir pravirkdžiusi tūkstančius gerbėjų širdžių, dainininkė nebegalėjo taip energingai prisidėti prie Draconian kūrybinės veiklos ir gastrolių, todėl pasielgė sąžiningai tiek grupės, tiek savo šeimos atžvilgiu. Paskutiniu Lisos koncertu su Draconian tapo pasirodymas per devintąjį Metal Female Voices festivalį Belgijoje 2011.

Draconian

Tačiau iš pradžių šokiravusi žinia galiausiai nebuvo tokia jau liūdna! Užimti garbingą Lisos vietą buvo pakviesta unikali vokalistė iš Pietų Afrikos Respublikos – Heike Langhans. Heikės balsas man buvo pažįstamas iš jos beprotiškai įdomaus bendradarbiavimo su talentingu švedų tamsaus new wave duetu Hearts of Black Science. Jų albumo Signal (2015) kūrinyje Wolves at the Border Heike atliko hipnotizuojančią partiją, kaip kviestinė vokalistė. Pasirodo, kad ši intergalaktinė asmenybė yra besąlygiška Draconian gerbėja, todėl be menkiausių abejonių sudalyvavo atrankoje. Tinkamesnio keitimo Lisai norėti tiesiog neįmanoma! Heikės balsas turi savitą ir patrauklų tembrą, tačiau tuo pat metu yra velniškai panašus į Lisos, o dainavimo maniera beveik identiška. Galbūt ji prisitaikė specialiai, nes jau buvo puikiai pažįstama su Draconian stiliumi. Bet kokiu atveju, tai didelis laimėjimas grupei, kadangi keisti pagrindinę vokalistę visada būna ypač sudėtinga. Pirmąja kartu su Draconian įrašyta Heikes daina tapo kontraversiškųjų švedų Lake of Tears koveris Demon You / Lily Anne (orig. 1999), įtrauktas į 2012 tributinį rinkinį Twenty Years In Tears, išleistą rusų leidybinės įmonės Fono (norėčiau atkrepti dėmesį, kad originaliame kūrinyje moteriškos vokalo partijos išvis nebuvo).

Albume Sovran, prie kurio dirbo net keli švedų prodiuseriai, grupė išsaugojo visą sau būdingą ir atpažįstamą skambesį, kaip galingus ir labai melodingus death/doom rifus, saikingai akomponuojamus smuiku ir klavišiniais, o taip pat puikiai derinamas abiejų vokalistų partijas ir firminius Anderso rečitatyvus. Galbūt vieninteliu priekaištu grupei galėtų būti muzikinio eksperimentavimo nebuvimas kūryboje. Reta gotikinė grupė nejaučia troškimo ištirti viliojančias tamsiosios muzikos platybes. Iš kitos pusės, tikrai negalima pykti už ištikimybę doom’ui, ypač kai po tiek metų jame vis dar nesijaučia jokio neskoningo savęs kopijavimo ir kiekvienas Draconian albumas vistiek gauna savo subtilų skambesį. Belieka išreikšti didelę pagarbą Draconian už puikiai įgyvendintą grupės transformaciją ir dar vieną galingą bei senąja dvasia persmelktą gothic/doom albumą, išleistą šiais nelengvais scenai laikais!