Tai buvo vienas laimingiausių mano gyvenimo periodų, nes man gotikinė scena buvo tiesiog magiška…

Jenny Hval

Tūkstantmečių sandūroje Norvegijoje vyko tikra beprotybė, kai viena po kitos pradėjo formuotis labai stiprios gotikinio metalo komandos, greitai tapusios tikromis legendomis. Stavangeryje 1997 atsirado pati profesionaliausia formacija – Tristania, o panašiu metu tame pačiame mieste nuo doom’o savo stilių išgrynino Theatre of Tragedy; Bryne 1997 susibūrė The Sins of Thy Beloved, o Kristiansande po truputį į sceną žengė Trail of Tears. Visas šias grupes sudarė mažiausiai po šešis ar septynis narius, kurie išpildydavo stiliui būdingus polifoninio skambesio reikalavimus. Tačiau Bergene, kuris jau gerą dešimtmetį buvo labai pavojingos norvegiško juodmetalio scenos epicentru, įkvėpta kultinio amerikiečių filmo The Crow (1994), 1996 susibūrė standartinės roko sudėties komanda, pasivadinusi Shellyz Raven. Iš pradžių kolektyvą sudarė būgnininkas Oystein Kr. Paulsen, bosistas Glen M. Terjesen ir vienintelis gitaristas Tommy Mathiassen. Paskutinė sąstatą papildė išsskirtinio ir itin dramatiško balso savininkė Jenny Hval, be kurios grupė neabejotinai būtų netekusi viso savo šarmo.

1998 Shellyz Raven išleido savo pirmąjį demo Dagen viker og gaar bort dešimties kopijų tiražu. Tų pačių metų lapkritį pasirodė jų koncertinis albumas Live Hulen Bergen, išleistas savo lėšomis. Sekančiais metais grupė įrašė antrąjį demo Recrucify, kuris jau tapo rimtu pareiškimu į galimybę išleisti ir pilnaformatį. Kūrinys Nihilist buvo įtrauktas į amerikiečių leidybinės įmonės Dragon Flight Recordings LLS išleistą tamsios muzikos rinkinį, pavadinimu The Cold, The Silent (1999). Demo sudomino nedidelę ispanų leidybinę įmonę War Is Imminent Productions, kuri pasiūlė grupei kontraktą. Taip 2000 buvo išleistas vienintelis pilnaformatis Shellyz Raven albumas Desolation, kurį sudarė vienuolika melancholiškų kūrinių pritrenkiančiais tekstais apie beviltišką depresiją ir mirtiną skausmą. Shellyz Raven albumą suprodiusavo patys, tačiau unikalų Desolation skambesį tikrai buvo verta labiau nušlifuoti. Gitarų skambesys per daug iškraipytas, užtat gausiai naudojami klavišiniai visur puikiai įkomponuoti ir skamba labai nerimastingai. Jeigu būtų sumiksuotas teisingomis rankomis, šaltas ir depresingas Desolation galėjo skambėti dar tamsiau. Nežiūrint į šiuos trūkumus, labai įtraukia įdomi kompozicijų struktūra, o jų trukmė mažiausiai po 4-5 minutes prailgina visą albumą net iki valandos. Ir, žinoma, visą valandą klausytoją lydi desperatiškas ir palaužtas Jenny Hval vokalas…

Desolation priėmimas labai priklauso nuo to, kokioje stiliaus kategorijoje klausytojas jį bandys vertinti. Albumo apžvalgos mirgėjo klaidinančia informacija, jog tai yra gotikinis metalas ir tikras stiliaus fanas, su tokiais lūkesčiais paklausęs Desolation, tiesiog išmestų kompaktinį diską pro langą. Tai yra rokas, ką patvirtina tiek kompozicijų stilius, tiek instrumentinė kolektyvo sudėtis, tiek pati Jenny Hval: “Tuo metu visi grojo metalą ir rengėsi Victorian stiliumi, o mūsų stilius, akivaizdu, buvo kitoks. Bet būti kitokiais šioje scenoje buvo normalu.” Žinoma, Shellyz Raven rokas visiškai nepanašus į britišką gotikinį roką, imantį šaknis iš post-punk scenos. Šių norvegų stilius gerokai sunkesnis, jame neišviangiamai jaučiasi metalinės tautiečių scenos įtaka. Kalbant preciziškai, Shellyz Raven stilių reikėtų įvardinti, kaip heavy goth rock. Nedažnai naudojama sąvoka, tačiau toks stilius, kurį savo kontaversiškame albume One Second (1997) išgrynino inovatoriai Paradise Lost, egzistuoja ir idealiai atitinka šį skambesį. Nors įdomiausi ir unikaliausi albumai būna būtent tie, kurių stilių sunku tiksliai apibrėžti, taškų sustatymas ant “i” suteikia galimybę pasigilinti į Desolation iš teisingos perspektyvos.

Jenny Hval

Shellyz Raven nebuvo labai žinomi savo gyvavimo periodu, tačiau jų albumas Desolation, praėjus dešimtmečiui po išleidimo ir nykstant scenai, įgavo unikalios retenybės statusą. Visų kolektyvo muzikantų vardai liko užmaršty, išskyrus vokalistės Jenny Hval vardą. Po Shelyz Raven išsiskyrimo, Jenny išvyko į Australiją, kur Melburno universitete studijavo scenos meną. Grįžusi į gimtinę, ji pradėjo solinę muzikinę karjerą ir išgarsėjo kaip multi-stilistinė, ekspresyvi bei provokuojanti avant-gard ir art-pop muzikos kūrėja, atlikėja bei prodiuserė. Per dvidešimt pilno atsidavimo muzikai metų Jenny Hval įrašė septynis pilnaformačius albumus, iš kurių daugiausiai rezonanso susilaukė Blood Bitch (2016), išleistas amerikiečių Sacred Bones Records. Tai yra koncepcinis albumas apie kraują ir menstruacijas, įkvėptas aštuoniasdešimtųjų žemo biudžeto siaubo filmų apie vampyrus. Tačiau mums Jenny Hval visada pirmiausiai bus nepelnytai primištų mazochizmo klasikų Shellyz Raven vokalistė, sugluminusi mus savo neturinčiu analogų balso tembru, atspindinčiu jos išskirtinę charizmą.

Ši apžvalga skiriama Brandon Lee, 1993 kovo 31 tragiškai žuvusio “The Crow” filmavimo metu, atminimui.