Įprasminkime kasdieniame gyvenime vienybę tarp žmonių vietoj rietenų, kieno pranašas, Dievas, ar religija yra geriausi

Stefan Hertrich

Kompozitorius Stefan Hertrich vokiško gotikinio metalo gerbėjams dar nuo 1992 gerai žinomas, kaip veteranų Darkseed frontmenas. Tačiau tikroji Stefano aistra visada buvo etninė muzika. Tai atsispindėjo jo etninio metalo side-projektuose Betray My Secrets (1999) ir SpiRitual (2005). Po Darkseed išsiskirstymo 2006 savo naujame projekte Shiva In Exile Stefanas nutarė nuodugniai ištirti elektronikos platybes. Tiesa, šia mintimi jis buvo uzsidegęs dar nuo pat Darkseed laikų, tačiau laukė, kol kompiuterių galimybės leis kurti tai, ką matė savo vizijoje. Pirmasis Shiva In Exile albumas Ethnic (2003) yra tribal new-age muzika, kupina energingo ir egzotiško skambesio. Po penkių metų išleistame, gerokai brandesniame, antrajame albume Nour (arab. šviesa) skambesys įgavo tamsesnę kryptį. Jo pagrindą sudaro arabiškais oriental motyvais persmelktas darkwave. Pats kompozitorius Nour stilių vadina trumpai ir aiškiai – ethno gothic.

Ryškiausias albumo Nour momentas yra neeilinis vokalas, kurį atlieka legendinio neo-folk kolektyvo iš Peterburgo Theodor Bastard vokalistė Yana Veva. Theodor Bastard ne kartą savo pasirodymais hipnotizavo ir gerbėjus Lietuvoje. Beje, gyvai grupė atlieka Shiva In Exile koverį Anubis iš albumo Nour. Dėka Rusijos leidybinės įmonės Irond Records rekomendacijos, Stefanas išgirdo ir įvertino išskirtinį Yanos vokalą: “Ji ir niekas kitas! Europiečių vokalistės dažniausiai turi švarų ir struktūrišką balsą, o rytietiškas šaknis turinčių dainininkių balsai skamba laisviau ir ekspresyviau. Jos tiesiog emocionalesnės!”. Bendradarbiavimas tarp kompozitoriaus ir vokalistės vyko nuotoliniu būdu. Stefanas sukūrė ir nusiuntė muziką, o Yana parašė jai tekstus ir atliko vokalą. Europoje albumą išleido elektronikos ir world leiblas Eventide Music Productions, o Rusijoje platinimo licenziją gavo Irond.

Albumas Nour yra įvairioms kultūroms atviras ir muzikinių stilių ribas ištrinantis šedevras. Jo mistinis ir vietomis melancholiškas skambesys kombinacijoje su unikalaus tembro, spalvingu Yana Veva vokalu albumą pavertė ypatingai jautriu ir sukelinačiu klausytojui dvasinio pakylėjimo pojūčius. Nour galima apibūdinti, kaip dvasinę kovos muziką, atspindinčią daugumos žmonių konfliktus įvairiuose žemiškuose aspektuose, kaip visuomenė, politika, karas. Tuo pačiu ši muzika bando išvystyti žmonėse gražesnes vidines savybes, kaip pagarba, malonė, žmogiškumas. Albumas sukelia ašaras ir daug keistų emocijų, kurias sunku apibūdinti, tačiau jos aiškiai perteikia mintį, kad egzistuoja kai kas daugiau, nei tik dalykai, kuriuos galime pamatyti arba apčiuopti.

Stefan Hertrich yra ne tik muzikantas, bet ir rašytojas, o savo knygose jis gvildena klausimus, kaip skirtingų dvasinių sistemų išmintis susieina į vieningus principus, nepriklausomai nuo to, kur esi ir ką garbini. Stefaną, kaip kultūrologą, domina ne kultūriniai skirtumai, o kultūrų panašumai, todėl svarbiausia Nour žinutė klausytojui yra žmonių vienybė. Vienos iš finalinių Nour dainų pavadinimas We Are All One iš tikrųjų yra paplitusi dvasinė sąvoka, teiginati, kad Dievą galima atrasti kiekviename aplinkos elemente ir kad viskas bei visi pasaulyje yra tarpusavyje glaudžiai susiję. Nour yra neįtikėtinai jautri ir galinga, eskaluojanti dvasingumo krizę šiuolaikiniame pasaulyje, kolaboracija tarp dviejų Vokietijos ir Rusijos muzikantų, kuriuos vienija meilė tamsiai etninei muzikai, įprasminančiai taiką ir vienybę.